Bezkwasowe pudła archiwizacyjne

Kartonowe pudła i pudełka mogą służyć do różnych celów. Są na przykład opakowania na prezenty, kartony do przewożenia towarów czy przeprowadzkowe, a także pudła archiwizacyjne. Te ostatnie są wykonywane ze specjalnej bezkwasowej tektury.

Pudła do archiwizacji dokumentów muszą więc mieć nie tylko odpowiedni kształt, ale także powinny być zrobione z odpowiedniego materiału. Użycie bezkwasowej tektury o wartości pH 8.0 – 9.5 powoduje, że proces starzenia się papierowych dokumentów zostaje spowolniony. Stanowi ona dobrą ochronę przed wilgocią, kurzem oraz grzybami. Zabezpiecza także dokumenty przed dostawaniem się do nich owadów. Poza tym jest trudno zapalna, co oczywiście jest bardzo dużym atutem. Pudła archiwizacyjne robi się z litej i bardzo mocnej tektury. Jej gramatura wynosi nawet 1 300 g/m2. Pod względem wytrzymałości pudła archiwizacyjne są często nawet mocniejsze od kartonów przeprowadzkowych. Zwykle do archiwizacji dokumentów zamawia się od razu teczki i pudła bezkwasowe. W jednym pudle mieści się najczęściej 5 teczek, a każda w każdej z nich można przechowywać do 500 kartek. Teczki robione są z tektury o gramaturze 300 g/m2, która również jest mocna i odpowiednio stabilna. Zaprojektowane są tak, żeby nic z nich nie wypadało.

Po umieszczeniu teczek w pudle archiwizacyjnym można je szczelnie zamknąć. Istnieją różne rozmiary teczek i pudeł, tak żeby można było archiwizować dokumenty A3, A4, A5. Można je układać pionowo lub poziomo. Teczki i pudła bezkwasowe są droższe od tych zrobionych ze zwyczajnej tektury. Natomiast biorąc pod uwagę dużą wartość dokumentów, które chce się bezpiecznie przechować, to zwykle okazuje się, że taki wydatek jest jednak bardzo opłacalny. Możliwość zamówienia tego typu opakowań doceniają szczególnie uniwersytety, biblioteki oraz muzea, które dysponują w końcu dokumentami o szczególnym znaczeniu. Odpowiednia ochrona gromadzonych przez nie zbiorów jest niezwykle istotna, bo wiąże się z ochroną naszego dziedzictwa kulturowego. Istnieje również możliwość zamówienia bezkwasowych kopert czy obwolut.